Skip to main content

Obawa przed nieprawidłową aplikacją oraz skomplikowanymi zasadami użytkowania często zniechęca kobiety do korzystania z kubeczków menstruacyjnych. Tymczasem, mimo pozornie dużych rozmiarów, stosowanie kubka menstruacyjnego jest znacznie prostsze i bardziej intuicyjne niż zakładanie popularnych tamponów. Dzięki gładkiej, śliskiej powierzchni, kubeczek z łatwością pozwala się wprowadzić do wnętrza pochwy, nie powodując tarcia. W razie jakichkolwiek problemów, dla ułatwienia aplikacji możemy zwilżyć go wodą.

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego
Przed pierwszym użyciem kubeczek należy zdezynfekować. Możemy go w tym celu wygotować lub skorzystać ze specjalnej tabletki do rozpuszczenia w wodzie. Następnie:
1. Myjemy ręce, pamiętając, że higiena naszych rąk jest tak samo ważna jak regularne mycie kubeczka.
2. Delikatnie zwijamy kubeczek w palcach w literę „S”, „C” lub w kształt pąka róży.
3. Spokojnym ruchem wsuwamy kubeczek do pochwy, zwracając uwagę, by nie umieszczać go zbyt głęboko (kubek powinien być umiejscowiony znacznie płycej niż tampon).
4. Myjemy ręce.
Po umieszczeniu w pochwie kubeczek powinien się rozwinąć i zassać do ścianek. Jeśli nie przylgnie prawidłowo, wystarczy przesunąć palcem po jego obwodzie lub delikatnie go okręcić.

Wyjmowanie kubka i utrzymywanie go w czystości
Kubeczek menstruacyjny może być wymieniany nawet co 10-12 godzin, w zależności od preferencji i obfitości krwawienia. Aby usunąć kubek, należy przyjąć wygodną, rozluźniającą mięśnie pozycję. Możemy to robić na stojąco, siedząc na toalecie, kucając lub stojąc z jedną nogą opartą na podwyższeniu. Następnie delikatnie ściskamy podstawę kubeczka i ciągniemy w dół. Opróżniamy go, opłukujemy pod bieżącą wodą i ponownie zakładamy. Stosowanie się do powyższych zasad uniemożliwia rozlanie się zawartości kubeczka podczas jego usuwania. Choć stosowanie kubeczka może być początkowo nieco stresujące, po 2-3 cyklach zyskamy wprawę, zapewniającą bezproblemowe korzystanie z zalet tego fantastycznego wynalazku.

parens.pl

damian

Author damian

More posts by damian